کد مطلب: 145665
 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۳۰
ایسنا/گیلان
 
به گزارش ایران خبر، رضا اردکانیان در حاشیه سفر به گیلان در جمع خبرنگاران، با اشاره به بارش برف سنگین طی چهار روز، اظهار کرد: خوشبختانه شرایط رو به ثبات است و با مساعد شدن وضعیت هوا، تلاش راهداران جهت بازگشایی معابر ادامه دارد.

وی با بیان اینکه 270 اکیپ با استفاده از امکانات گیلان و استان های همجوار اقدام به مرمت قطعی آب و برق خواهند کرد، گفت: به محض باز شدن راه ها عملیات آغاز خواهد شد.

وزیر نیرو سال 98 را سال تر دانست و تصریح کرد: از شنبه تا سه شنبه به طور میانگین در کل کشور 4.6 میلیمتر افزایش بارش داشتیم که این میزان در گیلان 27 برابر متوسط کشور بوده است.

اردکانیان با اشاره به شدت و وسعت برف در گیلان، گفت: 14 هزار کیلومترمربع در گیلان تحت پوشش برف بوده است که از نظر اکولوژیکی به آن شرایط حدی گفته می شود.

وی برخورد با پدیده های حدی در شرایط آب و هوایی را نیازمند آمادگی بالای مسئولان و افکار عمومی دانست و عنوان کرد: در برف سال 95 گیلان 73 هزار مشترک برق تحت تاثیر قرار گرفته بودند که امسال سرعت برگشتن به وضعیت عادی به مراتب بیشتر از گذشته بود.

وزیر با بیان اینکه برف سنگین 19 پست فوق توزیع برق گیلان را از مدار خارج کرد، متذکر شد: در گیلان 29 هزار کیلومتر شبکه توزیع برق داریم و در حال حاضر تنها سه پست باقی مانده که به واسطه عدم راه دسترسی همچنان از مدار خارج است.

اردکانیان از برق دار شدن عمده مشترکین تا پایان امشب خبر داد و اضافه کرد: همپای برقراری برق، آب هم وصل خواهد شد. در حال حاضر 15 درصد مشترکین شهری و 30 درصد مشترکین روستایی آب ندارند.

وی انسداد راه را مشکل اصلی گیلان در برف دانست و خاطرنشان کرد: گیلان به واسطه شرایط آب و هوایی و فرسودگی شبکه توزیع، نیازمند کابل های خودنگهدار برق است تا در حوادث مشابه با سرعت به وضعیت عادی بازگردیم لذا باید سرمایه گذاری در این بخش را مد نظر قرار دهیم.

وزیر نیرو باران و برف را نعمت الهی دانست و یادآور شد: مردم نیز باید صرفه جویی در مصرف آب و انرژی را رعایت کنند تا تاب آوری بیشتری داشته باشیم.

منبع : خبرگزاری ايسنا