کد مطلب: 145808
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۲۲
ایسنا/هرمزگان
 
به گزارش ایران خبر، زلزله آسیب جدی به بافت تاریخی لافت وارد نکرده است

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان هرمزگان گفت: زلزله اخیر آسیب جدی به بافت تاریخی لافت وارد نکرده است.
رضا برومند در گفت و گو با ایسنا، با بیان این مطلب گفت: نتیجه حاصل از ارزیابی تیم اعزامی از بافت تاریخی لافت این است که بافت تاریخی لافت آسیب جزئی داشته و فقط لایه رویه ای بعضی بادگیرها در اثر شدت زلزله فرو ریخته است.
وی با اشاره به اینکه بافت تاریخی لافت سالم است، ادامه داد: به‌دلیل شدت زلزله کارشناسان میراث‌فرهنگی و عوامل یگان حفاظت به‌طور مداوم در حال بررسی شرایط هستند و در صورت وصول گزارشی مبنی بر خسارت به بافت تاریخی اطلاع‌رسانی خواهد شد.

لرزش زمین هیچ خسارتی به شهر درگهان وارد نکرده است

مدیر امور درگهان سازمان منطقه آزاد قشم گفت: زمین لرزه ای که ساعاتی پیش جزیره را لرزاند، هیچ خسارتی به شهر درگهان وارد نکرده است.

امیر سلکی در گفت و گو با ایسنا، با اعلام این خبر اظهار کرد: خوشبختانه هیچ نوع خسارتی به مناطق مسکونی و مجتمع های تجاری شهر درگهان وارد نشده است.

وی از آمادگی کامل نیروهای این مدیریت برای کنترل اوضاع خبر داد و گفت: به منظور اطمینان بیشتر از سلامتی شهروندان و گردشگران و احتمال وقوع پس لرزه، تمامی نیروهای آتش نشانی، هلال احمر، خدمات شهری و مجتمع های تجاری به حالت آماده باش درآمده است.
مدیر امور درگهان سازمان منطقه آزاد قشم با اشاره به فرسوده بودن کابل های برق بازار قدیم این شهر ادامه داد: جهت بالا بردن ضریب ایمنی، سیستم برق و کابل کشی  بازار قدیم شهر درگهان توسط نیروهای تاسیساتی در حال بررسی برای رفع مشکلات احتمالی است تا از بروز هر نوع خطر آتش سوزی جلوگیری شود.
سلکی در پایان به همه شهروندان و گردشگران اطمینان داد که نیروهای ستاد بحران منطقه آزاد قشم تمام توان خود را برای کنترل اوضاع به کار می بزند.

لرزه لافت قشم خسارت جانی نداشت

فرماندار قشم گفت: وقوع زمین لرزه در روستای لافت از توابع قشم هیچ گونه خسارت جانی در پی نداشت و هیچیک از ساختمانهای مسکونی در این زمین لرزه فرو نریخت.
علیرضا نصری در گفت و گو با ایسنا، بیان کرد: هم اکنون آب، برق و کلیه خطوط مخابراتی در شرایط عادی هستند و هیچ گونه مشکل خاصی مشاهده نشده است.
وی خاطر نشان کرد: مورد جرحی و یا تخریب بادگیرها نیز گزارش نشده است.

ستاد بحران سازمان منطقه آزاد قشم گفت: خوشبختانه از زمین لرزه ۵.۸ ریشتری امروز یکشنبه ۲۷ بهمن ماه با مرکزیت روستای تاریخی لافت تاکنون هیچگونه گزارشی از خسارات احتمالی مالی و جانی اعلام نشده است.
محرم بهاروند در گفت و گو با ایسنا، علام کرد: این زمین لرزه ساعت ۱۶ و ۴۰ ثانیه در عمق ۲۰ کیلومتری زمین و به مرکزیت لافت در جزیره قشم به وقوع پیوست که در کل جزیره هم احساس شد.
وی ادامه داد: تردد مسافران زمینی در اسکله لافت به اسکله پهل و برعکس توسط وسایل نقلیه شخصی و عمومی با استفاده از شناورهای لندینگ کرافت در حال انجام است.
شماره تلفن ۰۷۶۳۵۲۵۲۰۰۰ برای دریافت اطلاعات مربوط به خسارات احتمالی زمین لرزه امروز در اختیار مردم قرار دارد.
شایان ذکر است؛ پس از وقوع زلزله، مردم شهر درگهان، روستای تاریخی لافت و بعضی نقاط دیگر در شهرها و روستاها از خانه ها و محل کسب و کار خود خارج شده بودند.

نصری، فرماندار شهرستان قشم در گفت و گو با ایسنا، افزود: خسارت جانی تاکنون گزارش نشده و خسارت ها تنها در حد ترک ساختمان برخی خانه های قدیمی بوده است.

سعدینی، سرپرست مدیریت بحران استانداری هرمزگان  در گفت و گو با ایسنا، با بیان اینکه تیم های ارزیاب برای بررسی خسارت به محل اعزام شده اند، تصریح کرد:  تاکنون خسارتی گزارش نشده است.

دکتر فاطمه نوروزیان، مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی استان هرمزگان در این خصوص به ایسنا، گفت: تیم های ارزیاب اورژانس به محل مورد نظر در لافت اعزام و به بیمارستان قشم و بندرخمیر و اورژانس آماده باش اعلام شده است.

تیم های ارزیاب به منطقه اعزام شدند

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان هرمزگان در گفت و گو با ایسنا، افزود: به محض وقوع زلزله، تیم های ارزیاب به منطقه مورد نظر اعزام شدند.

مختار سلحشور با بیان اینکه دو تیم ارزیاب از شهرستان بندرخمیر و قشم به محل مورد نظر اعزام شدند، خاطرنشان کرد: به محض انجام ارزیابی، اطلاعات دقیقتر اعلام می شود.

جزئیات زلزله

 به نقل از موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، ساعت ۱۶:۰۰:۴۶ امروز زلزله‌ای به  بزرگی  ۵.۸ ریشتر لافت در شهرستان قشم را لرزاند.

این زلزله در عمق ۱۳ کیلومتری زمین و در مرز خلیج فارس و هرمزگان  و مختصات جغرافیایی (۲۶.۹۳شمالی و ۵۵.۸۸ شرقی) رخ داده است.شدت این زمین لرزه به حدی بود که بیش از ۲۰ ثانیه ادامه داشت و در شهرهای همچون قشم احساس شد.

دو زمین لرزه ۳.۹ ریشتری و ۴.۴ ریشتری نیز در ساعت ۱۵:۵۱ و ۱۵:۵۴ دقیقه این منطقه را لرزاند.

منبع : خبرگزاری ايسنا