کد مطلب: 164954
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲ شهريور ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۵۲
نماینده تربت حیدریه در مجلس شورای اسلامی مقصر وضعیت فعلی شیوع کرونا در کشور و افزایش روزافزون آمار کرونا را دولت دوازدهم دانست.
 
به گزارش ایران خبر، محسن زنگنه در جلسه علنی نوبت صبح امروز (سه‌شنبه) مجلس شورای اسلامی با استناد به اصل ۱۱۰ قانون اساسی در اخطاری اظهار کرد: با افزایش آمار فوتی‌های کرونا برخی مطالب در برخی رسانه‌های فارسی زبان خارج از کشور و داخلی مطرح می‌شود مبنی بر این‌که علت این اتفاق وارد نکردن واکسن در زمان خود بوده و این را به نظام، حاکمیت و رهبر منسوب می‌کنند.
وی اضافه کرد: مقام معظم رهبری هیچ‌گاه بر عدم واردات و تامین واکسن تاکید نداشته و همواره ضمن حمایت از واکسن داخلی بر تامین نیازهای مردم در حوزه درمان و کرونا تاکید داشته‌اند. ایشان اجازه دادند که سال گذشته مبلغ یک میلیارد یورو از صندوق توسعه ملی جهت مبارزه با کرونا تخصیص پیدا کند که طبق آمار وزارت بهداشت تاکنون بیش از حدود ۹۰ درصد این مبلغ تخصیص پیدا کرده است.
این نماینده مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: در بودجه سال ۱۴۰۰ علاوه بر افزایش بی‌نظیر بودجه بخش درمان ۲۵ هزار میلیارد تومان در تبصره ۱۴ برای تامین نیازهای حوزه درمان از جمله مبارزه با کرونا اختصاص پیدا کرده است. امروز از سازمان هدفمندی یارانه‌ها سوال کردم که طبق توضیحات آنها تاکنون ۱۸۰۰ میلیارد تومان در سه مرحله به علاوه ۱۷۰ میلیون یورو در اختیار بانک مرکزی برای تامین واکسن قرار دارد که حدود ۲۵۰ میلیون یورو می‌شود.
این عضو کمیسیون برنامه و بودجه توضیح داد: قیمت هر دوز واکسن بین ۶ تا ۹ دلار است یعنی اگر دولت دوازدهم به وظایف خود در زمان خودش عمل می‌کرد باید حداقل ۱۰۰ میلیون دوز وارد کشور می‌کردیم حال این‌که کل واکسن وارد شده در دولت دوازدهم یک بیستم این مقدار هم نیست. پس باید کسانی جوابگوی وضعیت کرونا در کشور باشند که بودجه طرح شهید سلیمانی را محدود کردند. عملا این سهم در شهرهای بزرگی مثل تهران تعطیل شد.
وی اضافه کرد: آنها محدودسازی جاده‌ها، منع رفت و آمد و ایمنی گله‌ای را توصیه می‌کردند و با مسدودسازی سفرها مخالف بودند. لذا مجددا تاکید می‌کنم آنچه که متاسفانه در رسانه‌های بیگانه تبلیغ می‌شود، این طور نیست و صحت ندارد.
منبع : خبرگزاری ايسنا