کد مطلب: 179406
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۷ شهريور ۱۴۰۱ ساعت ۲۳:۲۵
مشهد - فرماندار مشهد گفت: تمامی مدارس و دانشگاه‌های شهر مشهد تا ۵ مهر ماه تعطیل است و ظرفیت مدارس و دانشگاه‌ها در اختیار اسکان زائران خواهد بود.
 
به گزارش ایران خبر، محسن داوری پیش از ظهر یکشنبه در مراسم افتتاح «قرارگاه خدمت‌رسانی به زائران دهه پایانی صفر»، با بیان این‌که یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین رویدادهایی که در طول سال برای مسلمانان و شیعیان جهان اتفاق می‌افتد، در شهر مشهد است، اظهار کرد: حدود ۴ ماه برنامه‌ریزی انجام شده تا زمینه زیارتی آرام و مناسبت برای زائران را فراهم کنیم.
وی به راه‌اندازی قرارگاه خدمت‌رسانی به زائران دهه پایانی صفر اشاره کرد و ادامه داد: در همین راستا، قرارگاه خدمتی با ۱۲ کارگروه و ۴ کمیته تشکیل شده که وظیفه دارند تمام اقداماتی که برای زائر لازم است را پیش‌بینی کنن تا زائر بتواند با آرامش و به خوبی زیارت کند.
فرماندار مشهد مقدس با بیان این‌که تمام استان چه بخش‌های اداری، چه اجرایی و چه بخش خصوصی بسیج شدند تا در این روزها بتوانیم مهمان‌نوازی را به دنیا نشان دهیم، خاطرنشان کرد: چهار کمیته ذیل این قرارگاه تشکیل شده که اقدامات لازم برای پذیرایی از زائران ذیل این کمیته‌ها انجام می‌شود.
وی افزود: کمیته اسکان و رفاهیات زائر، امور مربوط به اسکان زائران در نقاط مختلف را پیگیری می‌کند، کمیته دیگر مربوط به بازار است که نظارت و تنظیم بازار به عهده آن است، کمیته‌های زیرساخت و حمل و نقل نیز تشکیل شده که هم فعالیت حمل و نقل درون شهری و برون شهری را مدیریت می‌کند و هم زیرساخت‌هایی که برای موکب‌ها و هیئت‌های مذهبی نیاز است را فراهم می‌کند.
داوری اضافه کرد: یکی از مقولاتی که در این ایام بسیار مهم است، نظم و امنیتی است که باید در شهر مشهد حاکم شود که این موضوع در کمیته امنیتی مورد توجه قرار گرفته است؛ ذیل هر کمیته چند کارگروه فعالیت می‌کنند که می‌توانند این مهم را محقق کنند.
وی با بیان این‌که این قرارگاه تنها هماهنگی امروز مربوط به میزبانی از زائران رضوی را بر عهده دارد، تصریح کرد: در خصوص مدیریت ترافیک، از آنجایی که محدودیت‌های ترافیکی ایجاد می‌شود، در چهار مسیر منتهی به حرم توسط تشکل‌های مردمی مقدماتی فراهم شده تا افراد ناتوان و کم‌توان با ویلچیر به حرم مشرف شوند.
ساماندهی زائران پیاده امام رضا (ع)
فرماندار مشهد به ساماندهی زائران پیاده در مسیر تشرف به مشهد مقدس اشاره کرد و گفت: زائران پیاده‌ای که به مشهد مشرف می‌شوند، هم از بعد امنیتی و انتظانی پشتیبانی خواهند شد و هم پذیرایی و اسکان در مسیر و در شهر مشهد برای آنان برنامه‌ریزی انجام شده است.
وی افزود: زائرینی که به‌صورت هیئتی و از مسیرهای مختلف وارد مشهد می‌شوند، در مساجد، حسینیه‌ها و مدارسی که برای اسکان این زائران پیش‌بینی شده مستقر می‌شوند که برخی نیز به آنان تحویل شده است؛ زائرینی که به‌صورت خانوادگی به مشهد سفر می‌کنند نیز در ۶۰۰ هزار نفر شب فضای اسکان درنظر گرفته شده اسکان داده خواهند شد.
داوری به تشدید نظارت‌ها در ایام پایانی صفر اشاره و ابراز کرد: در حوزه ارزاق و کالای اساسی سه اقدام مهم انجام شده است، تأمین کالا برای طول دهه انجام شده و مشکلی برای تأمین وجود ندارد، ۵۰۰ واحد صنفی در اطراف حرم نیز رایزنی شده که توسط بنرهایی مشخص هست، با آنان تفاهم شده که بالغ بر ۱۶ قلم اجناس را به قیمت مصوب عرضه می‌کنند.
تشدید نظارت بر اصناف
وی اضافه کرد: چهار پایگاه در مسیرهای منتهی به حرم مستقر شده که کار نظارت بر اصناف را بر عهده دارند، در موضوع نان نیز هم سهمیه آرد نانواها و هم زمان پخت آنان افزایش پیدا کرده است؛ علاوه بر نانوایی‌های سیار، کیوسک‌هایی برای عرضه نان بسته‌بندی پیش‌بینی شده تا زائران برای تأمین نان با مشکل مواجه نشوند.
فرماندار مشهد مقدس از پیش‌بینی وسایل حمل و نقل بین شهری برای بازگشت زائران به شهرهای خود خبر داد و تصریح کرد: برای بازگشت زائران از روز ۳۰ صفر تدارک خوبی دیده شده که از هم‌اکنون می‌توانند بلیت برگشت خود را پیش خرید کنند و یا در سامانه در لیست ذخیره قرار بگیرند، بر اساس ظرفیتی که اعلام شود اتوبوس تأمین خواهیم کرد تا همه بدون مشکل به شهر خود بازگردند.
وی یادآور شد: بر اساس ابلاغی که در شورای آموزش و پرورش اعلام شده، تمامی مدارس شهر مشهد تا ۵ مهر ماه تعطیل است و مدارس در اختیار اسکان زائران خواهد بود علاوه بر آن، طبق مذاکرات انجام گرفته با وزارت علوم، دانشگاه‌ها نیز در هفته اول مهر در مشهد تعطیل هستند و ظرفیت دانشگاه‌ها در اختیار اسکان زائران قرار می‌گیرد.
 
منبع : خبرگزاری مهر