کد مطلب: 179727
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۰۹:۰۴
میزان سرطان خون در میان شهروندان عراقی که در نزدیکی میادین نفتی این کشور زندگی می‌کنند، به میزان قابل توجهی افزایش یافته است.
 

به گزارش ایران خبر، به نقل از عرب‌نیوز، سازمان ملل هشدار داده که شهروندان عراقی که در نزدیکی میادین نفتی این کشور زندگی می‌کنند با احتمال بالا در ابتلای به سرطان خون مواجه هستند.

سازمان ملل این مناطق را قربانگاه‌های مدرن نامیده است و می‌گوید شرکت‌های نفتی نظیر بریتیش پترلیوم انگلیسی هلندی و انی ایتالیا در این مناطق منافع مالی را نسبت به حقوق بشر و جان انسان‌ها در اولویت قرار داده‌اند.

این دو شرکت بخش قابل توجهی از فعالیت‌های نفتی در میادین نفتی عراق به خصوص در بصره را به خود اختصاص می‌دهند و دلیل افزایش ابتلای مردم عراق به سرطان خون گاز خطرناکی است که پس از فلر شدن گاز استخراج شده همراه با نفت در این مناطق در هوا پخش می‌شود.

گاز فلرشده یا سوخته در این میادین حاوی آلاینده دی اکسید کربن، متان و دوده سیاه است که بسیار آلاینده و خطرناک هستند. اگرچه بر اساس قانون سوزاندن یا فلر کردن گاز در ۱۰ کیلومتری مناطق مسکونی در عراق ممنوع است، اما در برخی مناطق این کشور فاصله سکوهای فلر با مناطق نفتی حدود ۳ کیلومتر است.

بر اساس یک گزارش افشاشده از وزارت بهداشت عراق بین سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۸ نرخ ابتلای به سرطان خون در مناطق مسکونی نزدیک میادین نفتی در این کشور ۲۰ درصد بالا رفته است.

منبع : خبرگزاری مهر