کد مطلب: 181548
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۸ دی ۱۴۰۱ ساعت ۰۹:۵۸
در حالی که مقامات کشور ادعا استفاده از پهپادهای ایرانی در جنگ اوکراین را بارها بی‌اساس و مردود خوانده‌اند و حتی سرنوشت دو جلسه بررسی موضوع پهپادهای ایرانی در جنگ اوکراین بی نتیجه ماند؛ اما پشت پرده اینکه غرب همچنان بر این موضوع اصرار دارد، چیست؟
سناریوی پهپاد ایرانی در جنگ اوکراین از کجا آب می خورد؟
 
ایران خبر؛ دوشنبه ۲۰ تیر ماه  بود که «جیک سالیوان» مشاور امنیت ملی کاخ سفید در اظهاراتی مدعی شد که ایران بزودی چند صد پهپاد با قابلیت حمل سلاح به روسیه تحویل می‌دهد. وی در کنفرانسی در این باره گفت: اطلاعات ما حاکی از آن است که دولت ایران خود را آماده می‌کند، تا در فرصتی بسیار کوتاه چند صد پهپاد و از جمله پهپادهایی که قابلیت حمل سلاح داشته باشند را تحویل روسیه دهد. بلافاصله «ناصر کنعانی» سخنگوی وزارت امور خارجه کشور در این باره این ادعا گفت: سابقه همکاری‌ها بین جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه در حوزه برخی فناوری‌های نوین به پیش از آغاز جنگ در اوکراین برمی‌گردد و در مقطع اخیر هیچ تحول خاصی در این ارتباط رخ نداده است.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه هم در ۲۲ تیر ماه در مصاحبه با یک روزنامه ایتالیایی به ادعای «جیک سالیوان» واکنش نشان داد. وی به روزنامه «ریپابلیکا» گفت: «ما اشکال مختلفی از همکاری با روسیه از جمله در حوزه دفاعی داریم، اما به هیچ یک از طرف‌های درگیر در درگیری (اوکراین) کمک نمی‌کنیم چرا که مطمئن هستیم (این جنگ) باید به اتمام برسد».

 علیرغم تکذیب مکرر مقامات ایرانی و همچنین روسیه، مقامات اوکراین و از جمله «ولودیمیر زلنسکی» رئیس جمهور اوکراین نیز در این مدت به این ادعاها متوسل شدند و از یک سو اقدام به ابطال استوارنامه سفیر ایران در کی‌یف و کاهش پرسنل دیپلماتیک ایران کرده و از سوی دیگر و اخیرا نیز (۲۵ مهر ماه) وزیر خارجه این کشور خواستار اعمال تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه ایران شد و یک روز بعد هم گفت که پیشنهاد قطع روابط دیپلماتیک با ایران را به رئیس جمهور این کشور ارائه داده است.

ادعاهای آمریکا و اوکراین چندی پیش همزمان با ناآرامی ها در ایران به اوج خود رسید؛ اما جمهوری اسلامی ایران بر بیطرفی خود در جنگ اوکراین روسیه تاکید کرد و البته تصریح داشت که فروش پهپاد به روسیه هیچ گاه به منظور استفاده در جنگ با اوکراین و در قالب طرفگیری از روسها دراین جنگ صورت نپذیرفته است.

تاکید منابع رسانه ای و البته سیاسی غربی بر این اتهام چند تحلیل دارد. اول آنکه غرب با تاکید بر فروش پهپاد ایرانی به روسیه و اصرار بر استفاده روسها از آن برای غلبه بر اوکراین درحقیقت بدنبال این بوده و هستند که در مقابل ائتلاف غربی حامی اوکراین، روسیه را تنها نشان ندهند و در واقع نبرد علیه روسها را نبردی علیه یک ائتلاف معرفی کنند. با این توضیح غرب هم خود را از فشار افکار عمومی درجهت ناتوانی در جنگ علیه روسها در اوکراین نجات می داد و در عین حال اهمیت حضور خود در جنگ روسیه-اوکراین را بیش ازپیش به رخ اوکراینی ها میکشید و آنها را وامدار خود میکرد.


دومین دلیل و به نظر مهم ترین دلیل آن است که غرب با تاکید بر مساله پهپادها بیش از هر چیز درصدد اعمال فشاری مضاعف بر ایران بود تا جمهوری اسلامی را مرعوب کرده ، به تن دادن به شروط غیر حقه غرب در پرونده هسته ای وادار سازد و بر این اساس میتوان گفت "پهپاد بهانه وبرجام هدف" همه این تبلیغات چند ماهه بوده است.

گفتنی است  باید افکار عمومی جهانی را نسبت به این توطئه ترکیبی آشناتر سازد وبلاخره پرده از دیگر رازهای این ماجرا بردارد که مبدع این ادعا و اتهام برای اولین بار چه کسی یا چه کسانی بوده اند؟ آبشخور اصلی این ماجرا ریشه در کجا دارد؟ و کدامین اهداف و نیتها و انگیزه ها را پیگیری می کرده است.

مرضیه عابدی

گزارشی ازمرضیه عابدی